Nadrzędna kategoria: Szkoła


Aby sprawdzić, czy jest się uzależnionym od komputera i Internetu można przeprowadzić specjalny test, który opracowała Kimberly Young - pionierka w Stanach Zjednoczonych zajmująca się od lat dziewięćdziesiątych XX wieku problematyką uzależnienia od komputera i Internetu:

  1. Czy nie możesz przestać myśleć o Internecie (stale myślisz o tym, co robiłeś ostatnio w Sieci, lub o tym, co będziesz robił, jak się znów do niej zalogujesz)?
  2. Czy czujesz potrzebę zwiększania ilości czasu spędzanego w Internecie, aby osiągnąć satysfakcję z tego, że korzystasz z Sieci?
  3. Czy podejmowałeś nieudane próby kontrolowania, ograniczania bądź zaprzestania korzystania z Internetu?
  4. Czy czujesz się niespokojny, markotny, przygnębiony, poirytowany, gdy próbujesz ograniczyć korzystanie lub przestać korzystać z Internetu?
  5. Czy zdarza Ci się przesiadywać w Sieci dłużej niż pierwotnie zamierzałeś?
  6. Czy z powodu Internetu zdarzyło9 Ci się narazić na szwank ważną znajomość, zaryzykować utratę pracy lub zrezygnować z szansy na zrobienie kariery?
  7. Czy zdarzyło Ci się okłamać rodzinę, terapeutę lub inne osoby, by ukryć, jak bardzo pochłania Cię Internet?
  8. Czy Internet służy Ci jako ucieczka od problemów lub jako sposób na uśmierzanie nastrojów dysforycznych (np. uczucia beznadziejności, poczucia winy, lęków, depresji)?

 

 

Według autorki testu osoby, które odpowiedziały twierdząco na pięć powyższych pytań, można uznawać za uzależnione. Wykonanie powyższego testu wskazuje nam, czy mamy problem ze zbyt długim przebywaniem w Sieci. Wykonanie go uświadomi, jakie straty ponosimy w życiu prywatnym. Pozwoli nam podjąć decyzję o większej kontroli nad tym medium, być może pomoże w decyzji udania się do psychoterapeuty.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Materiały z konferencji „Zagrożenia wychowawcze w cyberprzestrzeni"