XI Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Integracyjnymi im. St. Staszica bierze aktywny udział w realizacji programu BEZPIECZNA I PRZYJAZNA SZKOŁA, który ma na celu wzmocnienie wychowawczej funkcji szkoły oraz przebudowanie relacji pomiędzy uczniami a nauczycielami a także zwiększenie kompetencji psychospołecznych oraz świadomości podmiotów życia szkoły w zakresie własnych praw i obowiązków. W ramach realizacji programu organizowane są spotkania młodzieży z prawnikiem, kuratorem sądowym, przedstawicielami władz samorządowych oraz funkcjonariuszami policji.