W dniach 26-30 listopada 2018 r. odbędzie się druga edycja Radomskiego Tygodnia Komunikacji Interpersonalnej, która organizowana jest w tym roku przez XI Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Integracyjnymi im. Stanisława Staszica przy współpracy z Radomskim Ośrodkiem Doskonalenia Nauczycieli.

Impreza została objęta Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Radomia Radosława Witkowskiego, a patronat medialny nad całym Tygodniem objęło Radio Plus oraz ZEBRRA.TV.

W ramach wydarzenia odbędą się m.in.: liczne szkolenia, warsztaty i zajęcia dla uczniów, rodziców i nauczycieli. Hasłem przewodnim Radomskiego Tygodnia Komunikacji Interpersonalnej jest myśl "Mniej mów, więcej rozmawiaj!"

Posłuchaj audycji: https://radioplus.com.pl/radom/tydzien-z-komunikacja-w-roli-glownej-34287

Pierwszy dzień Radomskiego Tygodnia Komunikacji Interpersonalnej "Mniej mów, więcej rozmawiaj" już za nami. Według nas bardzo udany.
Zaproszeni goście - p. Witold Machlarz, p. dr Marcin Bednarczyk oraz p. prof. UAM dr hab. Jacek Pyżalski doradzili, jak postępować w trudnych sytuacjach i jak je rozpoznawać. A wszystko po co? Żeby promować i budować skuteczną współpracę z uczniami.
Dziękujemy prelegentom za ciekawe wykłady oraz wszystkim uczestnikom konferencji za przybycie i aktywny udział. Sponsorom zaś dziękujemy za ufundowanie nagród do losowania oraz zapewnienie poczęstunku. 

Relacja telewizyjna z konferencji: https://zebrra.tv/wydarzenia/2018/11/26/mow-mniej-wiecej-rozmawiaj-czyli-o-problemach-w-komunikacji-w-wyzszej-szkole-handlowej-w-radomiu/?fbclid=IwAR1jJqxpO7Pc7oaQHg3KAV1pcPzpyHp23pNKDnql0jwJDlSXuIaRpKgDER0

Relacja radiowa z konferencji: https://radioplus.com.pl/radom/jak-sie-komunikowac-w-szkole-34381?fbclid=IwAR3edlbmT-00QPbfEMr2PgNMBdDxGoWtvd6p09KrPuXeoMWvRqU8HIgAaY0

Warsztaty dla młodzieży. Fotorelacja z Escape Roomu "Komunikacja KLUCZEM do sukcesu", zabawy poprowadzonej przez nasze anglistki. Gratulujemy gościom z PSP 3, PSP 29 i PSP 33 rozwiązania wszystkich zagadek i znalezienia klucza do wyjścia. Wszyscy byliście świetni 👍 Inteligencja, spryt, zdolności językowe i umiejętność komunikacji interpersonalnej sprawiły, że wydostanie się z pokoju zagadek to dla Was bułka z masłem.

Naszym gościem był p. Witold Machlarz - nauczyciel z ponad 20 letnim doświadczeniem w pracy z młodzieżą i osobami dorosłymi - swoją historię z nauczaniem rozpoczynał w Radomiu w NKJO, Absolwent Lingwistyki Stosowanej na Uniwersytecie Warszawskim, Zarządzania Firmą Rodzinną (FBA) i Akademii Liderów w Szkole Biznesu Politechniki Warszawskiej oraz studiów podyplomowych z Psychologii Biznesu i Zarządzania Ludźmi w Firmie na Akademii Leona Koźmińskiego. Obecnie doktorant na Wydziale Zarządzania Akademii Leona Koźmińskiego. Założyciel firmy szkoleniowo-doradczej Human Excellence specjalizującej się w szkoleniach, coachingu i projektach doradczych. Założyciel i wieloletni dyrektor zarządzający sieci szkół językowych "English College". Od 2016 członek Zarządu Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Jakości w Nauczaniu Języków Obcych PASE. Prywatnie - zapracowany ojciec dwójki prawie dorosłych dzieci, aktywny kibic piłki nożnej, pasjonat muzyki.
Witek Machlarz pokierował nas jak prowadzić trudne rozmowy i jak nawiązywać pozytywne relacje.

 

Kolejne warsztaty dla młodzieży XI LO oraz gości z radomskich szkół podstawowych i gimnazjalnych poprowadziła psycholog KWP i CPR oraz wykładowca WSH p. Ewelina Mleczkowska. W trakcie zajęć uczniowie mieli okazję zdefiniować komunikację, utwierdzić się w przekonaniu, że to od nas zależy, czy jest ona łatwa czy trudna oraz poćwiczyć komunikat JA. Wy też spróbujcie napisać instrukcję wiązania sznurówek i przetestujcie ją na Waszych znajomych. Udało się? Jak się okazuje, to wcale nie takie proste.

W ramach Radomskiego Tygodnia Komunikacji Interpersonalnej "Mniej mów, więcej rozmawiaj" młodzież z naszej szkoły oraz ich młodsi koledzy wzięli udział w warsztatach z aktorem Teatru Powszechnego w Radomiu panem Kamilem Woźniakiem. Uczniowie klas 2B, 3B i oraz kl. 8A z PSP 7 uczyli się trudnej sztuki autoprezentacji oraz ćwiczyli metodą dramy wystąpienia publiczne.

"Skitrać się za winkiel, żeby wysłać eska", a może "cpyknąć selfie, żeby zyskać fame"? Czy używamy slangu młodzieżowego i czy go rozumiemy? Na skróty czy poprawnie językowo? Oto jedno z licznych pytań, na które dziś podczas debaty usiłowaliśmy znaleźć odpowiedź. Mieliśmy przyjemność gościć p. dr hab. Andrzeja Gołębiowskiego, p. Małgorzatę Borutę, p. Agnieszkę Rdzanek, p. Łukasza Molendę oraz p. Bogusława Tundziosa. Zaproszeni goście uznali, że potrzeba tworzenia własnego języka, języka młodzieży, jest zupełnie naturalna. Ciekawym doświadczeniem dla zaproszonych gości - zarówno ekspertów jak i młodzieży - była próba rozszyfrowania zwrotów charakterystycznych dla różnych pokoleń. Dziękujemy młodzieży IV LO, V LO, Zespołu Szkół Skórzano-Odzieżowych, Stylizacji i Usług za udział w wydarzeniu.

O naszej debacie "Na skróty czy poprawnie językowo?" w radomskich mediach: https://zebrra.tv/wydarzenia/2018/11/29/na-skroty-czy-poprawnie-jezykowo-czyli-debata-o-komunikacji-w-xi-liceum-ogolnoksztalcacym/?fbclid=IwAR0Q5buF0MPgC6TnDIH7cmGyRTD7rs0ypfCEht8vFEHYww80HEpK--2S-s4

W ramach Radomskiego Tygodnia Komunikacji Interpersonalnej 29 listopada odbyło się szkolenie "Skuteczna komunikacja interpersonalna - język osobowości" skierowane do rodziców. Spotkanie poprowadził p. Mariusz Rudnicki z firmy szkoleniowej MARKON.

Escape room "Komunikacja KLUCZEM do sukcesu" dla uczniów klas pierwszych XI LO to jedna z ostatnich atrakcji Radomskiego Tygodnia Komunikacji Interpersonalnej. Wszyscy uczestnicy uwolnili się z pokoju zagadek! A pamiętacie dlaczego? Bo MACIE TĘ MOC!

Piątek to ostatni dzień Radomskiego Tygodnia Komunikacji Interpersonalnej oraz kolejne atrakcje dla uczniów. Ogromny zastrzyk pozytywnej energii, szansa na integrację oraz lepsze poznanie siebie wzajemnie podczas gier komunikacyjnych. W grach wzięły udział wszystkie klasy drugie XI LO. Celem warsztatów było nabycie przez uczestników umiejętności skutecznej komunikacji dwustronnej pozwalającej na aktywne słuchanie oraz zrozumiałe komunikowanie się.

A tak w ostatnim dniu RTKI uczniowie klas trzecich XI LO ćwiczyli asertywność oraz przypomnieli sobie podstawowe wiadomości na temat postaw: asertywnej, agresywnej i uległej, rozróżniali rodzaje oraz tworzyli własne definicje tych zachowań. W części praktycznej powstały bardzo interesujące prace z plasteliny wizualizujące negatywne uczucia i emocje osadzone na bardzo delikatnym jajku, symbolizującym to, co mamy w sobie najcenniejszego.
Dziękujemy p. dr Agnieszce Zaborowskiej oraz studentkom kierunku praca socjalna na KUL - p. Weronice Tworek oraz p. Katarzynie Wilk - za poprowadzenie wyjątkowo ciekawych i pożytecznych warsztatów.

ul. 11 Listopada 27, 26-600 Radom +48 36 408 54 Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.